Top školky | Poradna

I MALÉ DĚTI MOHOU PROŽÍVAT VELKOU ÚZKOST

11. 8. 2016 | Dětská terapeutka Sdílet na Facebooku

Zázračný svět pohádek pomáhá u dětí „odčarovávat“ tajemné a pochmurné události, které mohou vzbuzovat úzkost. Za pomocí pohádkových příběhů se děti učí pozitivnímu pohledu na situace, které tuto úzkost vyvolaly.

Ze své terapeutické práce vnímám, že je potřeba vnímat i úzkost jako emoci a součást našeho života, který je velmi barevný a přináší mnoho různých lekcí jak pro děti, tak dospělé. I s úzkostí se dá pracovat. Dá se proměňovat, ale je důležité, jak ji vnímá rodič nebo ten, kdo je pro dítě zásadním učitelem. Dítě zrcadlí dospělé, dá se tedy předpokládat, že podle toho, jak nakládá s náročnými situacemi rodič, bude na ně podobně reagovat i dítě. Před úzkostí není potřeba zavírat oči, netřást se hrůzou, že přijde. Ba naopak je potřeba ji vnímat, všímat si jí, diskutovat s dítětem o tom, čeho se bojí a jeho tíživé pocity zmírňovat. Nejhorší variantou je nemluvit, zakazovat, zavírat oči a dveře před tímto tématem. Z dlouhodobého hlediska jsou potlačované emoce zásadní chybou pro zdravý rozvoj osobnosti dítěte, ale samozřejmě i dospělého. Zakázaná úzkost zasazuje mnoho šrámů na duši.

Nebojme se bolesti dítěte, nebojme se toho, že neprožívá zrovna štěstí. I úzkost je pro jeho vývoj potřebná, pakliže se o ní mluví a pracuje se s ní.

Děti se bojí čarodějnic, čertů, kousnutí psa, strašidel, tmy, duchů, bouřky, samoty, ponižovaní, zlých a neznámých lidí – to je jen malá část toho, co může u dětí vzbuzovat vnitřní neklid, který z dlouhodobého hlediska může přejít v úzkost. Ta zabraňuje soustředění, což snižuje jakýkoli výkon, protože se dítě soustředí jen na nepříjemné podněty.

My dospělí se pro dítě můžeme stát bezpečnými průvodci, kteří dítěti ukážou cestu, jak se z neznámé a tíživé situace dostat, jak uvidět zase slunečný den, ve kterém je úsměv na tváři a klid na dětské duši:-).

Pár tipů na závěr:

  • věnujte se u dítěte rozvoji emoční inteligence
  • budujte pozitivní vztah k sobě a učte to i své dítko. Buďte láskyplným zrcadlem
  • hrajte si, tančete, relaxujte, radujte se. Najděte ventil, jak s úzkostí zatočit a jak ji proměnit
  • učte se správnému dýchání
  • vzájemně si naslouchejte a dovolte si projevovat všechny emoce
  • dávejte svému dítku lásku a pocit, že je milované a silné takové jaké je

Je dítě ustrašené už dlouhé období? Je dítě úzkostné a má strach téměř ze všeho? Pokud si nevíte rady, navštivte odborníka, který s dětmi a rodinami pracuje, může vám pomoci najít různé cesty, na kterých se už strach a úzkost nebudou objevovat nebo vám ukáže zajímavé hry a náměty, jak se učit se strachem a úzkostí pracovat.

Přeji všem krásné léto s úsměvem a láskou k sobě.

S úctou,
Mgr. Lucie Mucalová
www.terapie-mucalova.cz
facebook: Mgr. Lucie Mucalová
+420 732 448 449
email: L.Mucalova@seznam.cz

Komentáře (0)

Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidat komentář

Nová hodnocení

Nejnovější hodnocení našich školek

Přihlásit se do newsletteru