Top školky | Poradna

Dejme dětem šanci vytvořit si zdravé vztahy

11. 8. 2016 | Dětská terapeutka Sdílet na Facebooku

Proč o tom všem mluvím?
Dejme dětem šanci vytvořit si zdravé vztahy.

Táta je stejně důležitý jako máma. Každý má v životě dítěte jedinečnou, nezastupitelnou roli. A to ať v rodině úplné nebo neúplné. Dovolme dětem, aby se zdravě a kompletně rozvíjeli v mužsko-ženském světě, ve světě jemnosti i tvrdosti, ve světě hodnosti i zlobení, skotačení a nezastupitelného poznávání.

I po rozvodu rodičů má dítě právo poznávat svět žen i mužů, svět mámy i táty. I když prošli partneři bolestným rozchodem, rozdělil se svět partnerů, ti se na sebe mohou zlobit, mít vůči sobě křivdy. Ale mějme na paměti, že se nerozdělil svět táty a mámy, svět rodičů. Ten by měl fungovat dále, je potřeba tyto dva pohledy oddělovat. Jako zranění partneři klidně bojujte, ale nebojujte jako rodiče, tímto ukazujete dítěti, jak vypadá vztahová rovina, svět vztahů a to, co dítě vidí, se mu hluboko vrývá do podvědomí a nese si to životem, do svého dospělého života. Pokud je to jen možné, umožněme dětem rozvoj a poznávání jak v ženském, tak mužském světě.

A co kamarádi?
Je jasně prokázáno, že nejsnazší způsob, jak zlepšit prospěch svého dítěte a jeho sebevědomí ve třídě, je podsunout mu chytrého a podporujícího spolužáka. Kamarádi jsou totiž vždycky jako nákaza. V tom dobrém i zlém. Děti navzájem přebírají dobré i špatné návyky. To pro nás není nic nového. I my jsme průměrem pěti osob, s nimiž trávíme nejvíce času. Vždy záleží méně na tom, kde se aktuálně nacházíme, a více na tom, kdo se nachází po našem boku. Je to stejně ve světě dětském i dospělém.

Vztahy, vztahy, vztahy
Vztahy jsou opravdu hybnou silou. Dovolme dětem poznávat svět zdravých a komplexních vztahů. I dítě si potřebuje prožít radost, smutek, zklamání, poznat a neustále poznávat, o čem vlastně vztahy jsou. A my dospěláci, opravdu se čas od času zastavme a uvědomme si, co naše děti v této zásadní oblasti učíme, jaké vzory jim ukazujeme. A pokud se někdy zlobíme na chování našich dětí, zkusme se opět podívat do sebe, není dítě jen naším věrným obrazem?

Přeji vám krásnou a bezpečnou vztahovou cestu a nezapomínejte, jak u sebe, tak u vašich ratolestí, budovat drahocennou emoční inteligenci o které bude řeč v příštím článku.

S úctou,
Mgr. Lucie Mucalová
www.terapie-mucalova.cz
facebook: Mgr. Lucie Mucalová
+420 732 448 449
email: L.Mucalova@seznam.cz

Komentáře (0)

Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidat komentář

Nová hodnocení

Nejnovější hodnocení našich školek

Přihlásit se do newsletteru