Top školky | Poradna

Děti a emoce

23. 8. 2016 | Dětská terapeutka Sdílet na Facebooku

Většina dětí prožívá emoce bezprostředně, intenzivně, ale ze všeho nejvíc bez omezení zábranami, které si lidé postupně vytvářejí. Čím dříve dětem pomůžeme rozpoznat podstatu vzniku emocí a ukážeme jim způsoby, jak s nimi zacházet, tím menší bude riziko, že se vytvoří obranné mechanismy potlačování emocí, vytěsňování, emočních bloků a zranění. Tyto bolavé návyky nás pak mohou limitovat i v dospělém životě. S emocemi se vyplácí pracovat už od dětského věku. Umění pracovat se svými emocemi dovedou děti i nás dospělé ke šťastnému životu, životu, který máme ve své moci. 


Asi každý rodič si přeje, aby se jeho dítě ubránilo šikaně, manipulaci, nepříznivému nátlaku vrstevníků, aby mělo možnost rozvíjet své sebevědomí a vztah ke svému tělu. Neméně důležitá je u dítěte i samostatnost a schopnost řešit problémy.


Jak to ale udělat, jak dítě naučit, aby porozumělo svým emocím a umělo s nimi adekvátně nakládat? Hledáte možnosti, jak preventivně rozvíjet dítě, aby se nestalo agresivním, závislým, neklidným nebo ustrašeným? Chcete, aby se osobnost vašeho dítěte zdravě rozvíjela?


Naše děti přicházejí na svět s určitou výbavou. Ať už je to s výbavou jakoukoli, jedno je zcela jisté – zkušenosti, které dítě získá během svého dětství, spoluutvářejí jeho osobnost a schopnost vnímat a reagovat na svět kolem sebe.

Rozvíjející a láskyplné prostředí dává dítěti příležitost nechat v sobě vyklíčit semínka optimismu a pozitivního přístupu ke světu uvnitř i kolem sebe samého. Nemá cenu hledat viníky, hledat lepší a horší rodiče, ale dát si prostor k růstu, učit se společně překonávat to složité a vzájemně růst. Pochopit a vnímat to, že děti jsou učiteli nás dospělých a my dospělí učiteli dětí. Máme toho vzájemně na předávání mnoho.

Pár užitečných rad:

 • Mluvte s dětmi o emocích,
 • naslouchejte pozorně a bez hodnocení,
 • pomáhejte dětem zvládnout silné emoce bez kárání a moralizování,
 • naučte děti zastavit se, mluvit a sdílet,
 • naslouchejte srdcem,
 • pokládejte dítěti otázky.


Co se děje? Co to s tebou dělá? Co se v tobě odehrává, když…?, Z čeho jsi tak smutný? Tak naštvaný? Co ti nejvíc chybí? Co ti dělá největší starosti? Co si představuješ? Čeho se bojíš nejvíc? Co potřebuješ?


Co je dobré u výchovy dítěte respektovat?

 • Každé dítě je jiné, nehledejte speciální návody, vezměte si z nich pouze to, co vaše dítě unese. Nedělejte z něho robota, a hlavně berte si z různých rad pouze to, co je v souladu s vámi.
 • Každý rodič je jiný, z čehož plyne – NESROVNÁVEJTE SE S JINOU RODINOU, S JEJICH PRAVIDLY, JEJICH VÝCHOVOU. Vy a vaše rodina jste JEDINEČNÍ, žijte svůj příběh, ne příběh okolí!
 • Děti jsou vaše zrcadla. Neprojevujete jako rodiče emoce? Máte nasazenu před dítětem masku, aby bylo ochráněné? Pozor na tuto past, nepomůžete, ale ublížíte.
 • Lidské chování je komplikované aneb nehledejte na vše kuchařku, žijte, vnímejte a proměňujte to, v čem vám není dobře, co spíše škodí, než dělá radost.
 • Existují určité faktory, které rodiče nemohou ovlivnit, a jiné, které mohou.

Co je ve výchově dítěte důležité?

Dávejte dětem láskyplnou a bezpečnou výchovu. Utvářejte doma harmonii, pusťte emoce do vaší rodiny.
Pokud hledáte pro své dítě místo, kde se může rozvíjet právě po stránce emoční inteligence, podívejte se na můj facebookový profil Mgr. Lucie Mucalová, kde představuji nový rozvojový program pro děti s názvem V KRÁLOVSTVÍ EMOCÍ.

Přeji všem čtenářům tohoto článku nádherné dny

Mgr. Lucie Mucalová

www.terapie-mucalova.cz

facebook: Mgr. Lucie Mucalová

email: luciemucalova@gmail.com

Komentáře (0)

Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidat komentář

Nová hodnocení

Nejnovější hodnocení našich školek

Přihlásit se do newsletteru