Top školky | Poradna

RODINNÁ TERAPIE ANEB HROU KE ZMĚNĚ

11. 8. 2016 | Dětská terapeutka Sdílet na Facebooku

Ve své práci terapeutky a pedagožky si vždy uvědomuji význam i dosah nádherné fantazie pohádkové říše. „Léčivým“ prostředkem na strádající duši dítěte i dospělého je možnost na chvíli vypnout, ponořit se do bohatství snů, rozletět se do světa čar a kouzel pomocí příběhů a pohádek.

Ve své praxi pracuji převážně s dětmi a celým rodinným systémem. Hlavně při práci s dětmi využívám nádherný svět pohádek, jenž umožňuje změnit bolestné události a pomocí kouzel odstranit ty stavy, které navozují u dítěte nepříjemné pocity nebo zvláštní projevy chování, které mohou postupem času paralyzovat celou rodinu či systém, ve kterém se dítě nachází.
Děti jsou jedinečné. Každé z nich má specifickou povahu a různé potřeby. V minulosti mohly ztratit důvěru v dospělé, mohou být nepřátelské, mohou mlčet (neboť jsou vystrašené), mohou reagovat nebo se chovat nevhodně. U malých dětí se můžeme setkat také s tím, že nejsou schopné komunikovat, třeba z důvodu nedostatečné slovní zásoby. Proto je terapeutický a poradenský proces malému klientovi vždy „ušitý na tělo“.

Hledáte možnosti jak preventivně rozvíjet dítě, aby se nestalo agresivním, závislým, neklidným nebo ustrašeným? Máte dojem, že v některých uvedených situacích nevíte v rodinném prostředí kudy kam? Došli jste na rozcestí a uvažujete co dál? Máte obavu o své dítě? Nevíte, zda to, co se děje je v pořádku a lámete si nad tím víc a víc hlavu?

V každé chvíli mějte na paměti, že jste rodič a vždy děláte to nejlepší, co v dané chvíli umíte a reagujete právě tak, jak je pro Vás přirozené a v daném okamžiku možné. Užívejte si krásné rodičovské role, a pokud se objeví nějaká obtíž, která Vám bere úsměv na rtech a tíží vás, neváhejte do vašeho životního příběhu přizvat průvodce (poradce, terapeuta, psychologa či kohokoli, komu důvěřujete). Hledejte společně nové cesty k vyřešení obtížné, nepohodlné situace nebo hledejte nové cesty k pohodě vaší celé rodiny. V každém okamžiku buďte rodič, roli odborníka ponechte jiným. Nezůstávejte v tom sami, nemějte pocity viny, že nejste dobří rodiče. Máte právo nevědět kudy kam, jen je důležité nezůstávat v nepohodlí příliš dlouho, jelikož problém může být větší a větší a smutek hlubší a hlubší.

Rodinná terapie. Často nám zní v uších strach a nedůvěra, cože to vlastně je? Pomoc nebo trest? Pevně věřím, že tento článek vám alespoň v krátkosti ukázal, co všechno se dá v terapii řešit a věřte, že ještě mnohem více. Přeji vám všem mnoho lásky, porozumění a pochopení ve všem co děláte. A když někdy zabloudíte, nebojte se přizvat průvodce, který může otevřít nové dveře, podat nové klíče. Záleží ovšem vždy jen na vás, jak s těmito nástroji naložíte.

Děkuji všem, kteří se dostali až na konec příběhu „Rodinná terapie aneb Hrou ke změně“. Pamatujte, děti potřebují láskyplnou důslednost a mají ty neskvělejší průvodce, VÁS RODIČE.

Mgr. Lucie Mucalová
rodinná terapeutka
www.terapie-mucalova.cz

Komentáře (0)

Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidat komentář

Nová hodnocení

Nejnovější hodnocení našich školek

Přihlásit se do newsletteru