Top školky | Poradna

Jak vychovávat divoké dítě?

11. 8. 2016 | Dětská terapeutka Sdílet na Facebooku

Asi každý rodič má občas pocit, že jeho dítě je jako z hadích ocásků. Neposedí, nedokáže se soustředit, neustále na sebe upozorňuje a stále něco vyvádí, jen aby byl vidět a dokonale slyšet. Z milované ratolesti se stává divoké a nezkrotné dítě, které vám bere energii. 

Každé dítě občas zlobí, je to přece dítě a zlobení je nádherná známka jeho zdravého vývoje. Děti zkoumají prostor, hledají hranice, sledují rodiče a okolí jak reagují. Děti potřebuji široké a bezpečné mantinely. Pokud je nedostávají, tak se z občas zlobivého dítěte stává dítě divoké a to téměř po celý den, ať je doma či v jiném prostředí. V takovém případě už jsou rodiče zoufalí, zkouší různé metody příkazů a zákazů, hledají možnosti odstraňování zlobení a ubývají jim síly. Dítě dostává od rodičů a od okolí nálepku ZLOBIVÝ a rodiče už rezignují na možnost, že se něco může změnit. V rodině narůstá nepohoda, která se může prohlubovat v případě, že se situace neřeší a jen přehlíží, protože už nikdo nemá sílu ji řešit.

Rodiče, kteří mi přicházejí do terapie nebo koučinku se často ptají: Kde jsme udělali chybu? Proč zrovna my? Naše dítě je trest, bere nám pohodu ☹. Co máme dělat? Jde to vůbec změnit? Změníte naše dítě? Půjde to rychle? Konzultace často doprovází pláč zoufalých maminek, které dávají dítku veškerou péči a lásku a přesto je dítě nezkrotné, divoké a vládne domácnosti.

Jak jsem již zmínila výše, děti potřebují široké a bezpečné mantinely. Měla by být nastavena jasná pravidla v rodiny (společně nastavená, i s dětmi) a mělo by být jasné, kdo je král, královna, princ a princezna. Děti nemají manipulovat rodiči, nemají v domě vládnout. Bohužel tuto možnost občas děti mají, ihned si tento program vloží do svého podvědomí a velmi těžko pak dítě chápe, že je tomu jinak, a že je tam máma a táta, co vládnou v království (domě). Pokud dojde k tomuto obratu, tak mne právě v tomto případě rodiče vyhledají. A jak vlastně přenastavit postavení a role, jak nastolit nová a funkční pravidla, bezpečná a příjemná jak pro rodiče, tak děti?

Divoké dítě“ může být tzv. nevychované, může vyrůstat bez hranic a bez usměrňování. Rodiče si na sebe šijí bič. Do rodiny po nějakém čase vstupuje nepohoda, smutek, vyčerpání a vše se bortí jako domeček z karet. Dítko si běhá po světě s nálepkou „Jsem divoké“ a jeho podvědomí nemá absolutně zájem něco měnit, jelikož v tomto programu funguje doma, případně v jiném prostředí, anebo jenom doma a např. ve školce je vzorné a dodržuje dohodnutá pravidla.

Pokud máte doma divoké dítě, které vám přerůstá přes hlavu, tak doporučuji:

  • nastavte si doma jasná společná pravidla – při jejich porušení musí být jasné, co bude následovat
  • vyhýbejte se křiku a nejasných rozhodnutí – dítě musí vědět proč se na něj rodič zlobí, v opačném případě se v něm pěstuje pocit viny a po celý život může mít dojem, že za vše může vždy ono, ať dělá, co dělá
  • buďte pro dítě čitelní – projevujte emoce a dovolte projevovat emoce dětem
  • bavte se o emocích – nerozlišujte je na dobré a špatné, jelikož všechny patří do života a pokud začneme některé násilně umazávat, může se projevit nemoc, úzkost či deprese
  • buďte vnitřně v pohodě – pokud jste jako rodič vnitřně v nepohodě, dítě vám to jen zrcadlí. Dítě moc dobře vycítí, že nejste pevní sami v sobě. To pak mohou vznikat ony nepochopitelné nepříjemné stavy chování vašeho dítka. Rodiče, starejte se proto o své pohodlí a vnitřní klid, dítě vám to bude zrcadlit a může se velmi zklidnit. Nevíte si rady? Pak vyhledejte terapeuta nebo kouče, který společně s vámi poodhalí možnosti jak z nepohody ven. Jste rodiče, nebuďte odborníci! Nedovolte, aby ve vaší rodině vládl smutek a nekomfort. Čím déle budete trpět, tím se bude problém prohlubovat.
  • nesrovnávejte vaše dítě s dítětem jiným a nesrovnávejte postupy řešení jiných rodičů. Každé dítě je jiné, každý rodič je jiný – mějte to na paměti. Vaše rodina je originál, nádherný originál☺
  • rodiče, neviňte se – děláte vždy vše tak, jak v daný okamžik nejlépe umíte
  • nezavírejte oči před nepříjemnými okamžiky – vnímejte je a přeměňujte
  • sejměte dítěti z čela nálepku DIVOKÝ – neříkejte mu stále, že je nevychované, divoké a nikdy to nebude jinak. Dáváte tímto dítěti program hluboko do podvědomí a to se pak z tohoto vězení jen tak nevymaní, bude prostě divoké.

Přeji mnoho štěstí a radosti na Vaší krásné rodičovské cestě! Jste darem a učitelem pro Vaše dítě a dítě je darem a učitelem pro Vás.

Mgr. Lucie Mucalová
kouč a mentor
www.skola-pro-zeny.cz
mucalova@mindcorp.cz
tel. +420 732 448 449

Komentáře (0)

Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidat komentář

Nová hodnocení

Nejnovější hodnocení našich školek

Přihlásit se do newsletteru